NEMOKAMI PINIGŲ PAVEDIMAI Į LIETUVĄ

Kaip neapsigauti ruošiantis pensijai ir užsitikrinti pilnavertį gyvenimą senatvėje

Daugelis iš mūsų svajoja apie vienodą bazinę pensiją, ypač gaunantys mažiau pajamų. Valstybė suplanavo keisti įstatymus bei visą mokestinę bazę, kad pagerintų pensininkų ateitį, bet ar tai tikrai įvyks? Pateiksime skaičiuoklę, kuri pagelbės suprasti kaip viskas pasikeistų jei reforma pavyktų.

Planuojama pensijos reforma

Sunkiai dirbame dabar, kad senatvėje galėtume pailsėti bei tikimės, jog mūsų uždirbti pinigai atneš naudą. Net savo laisvalaikį ribojame ir stengiamės išbandyti nemokamas pramogas, tokias kaip nemokami kazino sukimai be depozito, nemokamas apsilankymas sporto klube ir panašiai. Taupome ir stengiamės užsitikrinti patikimą rytojų, bet ar tikrai turime garantijų, jog senatvė bus soti? Šiuo metu žmonės dažnai gauna vienodas pensijas. Sakysime po 300 eurų, tačiau po planuojamos reformos vienam ji padidės iki 446 eurų, o kitam tik 323 eurai. Pensija labiau kiltų tiems, kurie dirbo trumpai, bet uždirbo daugiau. O mažiausiai keisis pensija tiems, kurie dirbo už nedidelį atlygį.

Pagal specialistų pateiktą preliminarią skaičiuoklę pensijos labiausiai didės tiems, kurie išdirbo minimalų 15 metų laikotarpį. O mažiau kils dirbusiems daug ilgiau. Žmogus, gaudavęs vidutinį atlygį ir mokėjęs mokesčius Sodrai 15 metų po reformos gautų nebe 155 eurus, o jau 284 eurus. Tokią sumą dabar gauna išdirbę 27 metus ir gavę panašų atlygį. Atminkime, jog skaičiuoklė yra tik preliminari ir viskas priklausys nuo galutinio vyriausybės sprendimo.

Norima suteikti pensininkams pilnavertį gyvenimą, bet ar tikrai?

Ministrė Monika Navickienė Vyriausybėje pristatė du galimus pokyčius, kuriuos lemtų siūloma reforma:

  • Suvienodinama bazinė pensijos dalis (ji nebepriklauso nuo stažo);
  • Sodros rezervai nukreipiami į individualius pensijų fondus (individualios pensijos didinimas).

Tony Sloterman, Bonus Finder savininkas, padedantis surasti geriausias premijas internete mano, jog dabartinėmis ekonomikos sąlygomis tikrai neverta ir nėra efektyvu laikyti didelius Sodros rezervus. Taip būtų užtikrinti bent jau minimalūs pensininkų poreikiai ir pasikeistų skurdo riba. Labai svarbu keisti pačią pensijos indeksaciją, nes mechanizmas jau yra pasenęs ir nevertingas.

Reformų prasmė

Premjerė Ingrida Šimonytė palaiko pensijų reformos, nes mano, jog taip būtų šiek tiek sulyginta situacija pajamų kategorijoje. Bet tuo pačiu bus išlaikytas ryšys tarp sumokėtų įmokų, sukaupto stažo ir dabar gaunamos pensijos. Būtų užlopytos tam tikros spragos, kurio buvo paliktos ankstesnių pensijų reformų metu. Gaunantys mažiausią pensiją susilygintų su kitais ir taip galėtų užsitikrinti bent minimaliu vartojimo poreikių dydžiu. Būtų patenkinti pensininko poreikiai ir padidintas vartojimas šalies viduje.

Poveikis kiekvienam iš mūsų

Pensijos reformos poveikis stipriai pasijustų tiems, kurie gavo mažiausias pensijas, nors mokėjo daugiau įmokų tame laikotarpyje. Tai stipriai sumažintų pagyvenusių žmonių skurdą. Tačiau pati reforma sulaukė ir nemažai kritikos, nes gyventojų amžius vis didėja - jaunesni išvyksta iš šalies ir Sodrai lieka vis daugiau pensijinio amžiaus gyventojų. Todėl vertinant perspektyvas verta apgalvoti papildomas pensijų alternatyvas - tokias kaip papildomas pensijos kaupimas fonduose.

Ar verta kaupti papildomą pensiją

Vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra. Viskas priklauso nuo asmens situacijos. Specialistai pataria įvertinti savo galimybes ir tai, jog mes nežinome, kas mūsų laukia ateityje. Pensijų reformos yra gerai, bet valstybė dažnai keičia įstatymus ir peržiūri jau sukurtus. Daro pakeitimus, kurie įtakoja mūsų ateities pensiją. Todėl verta turėti pinigų juodai dienai ir sotesnei senatvei. Tačiau kaupti lėšas yra gan sunku, ypač kai norisi panaudoti laisvus pinigus čia ir dabar. Todėl verta ne tik skaičiuoti savo išlaidas, bet ir apsidrausti renkantis kelias pensijų pakopas. Taip garantuojama, kad bus pakankamos pajamos senatvėje, kai jau nebebus sveikatos dirbti. Verta pagalvoti apie senatvę jau dabar, kol esame sveiki ir darbingi, kad vėliau netektų gailėtis.